1969’da Ankara’da doğan Meltem Yaprak Darcan, bale eğitimine 7 yaşında Dünya Egemen Kırmızı Pabuçlar Bale kursunda başladı. 1985’te başarıyla mezun olarak aynı yerde yardımcı öğretmen oldu. Orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayarak 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümünü kazandı.

1988–1991 yılları arasında Enka’nın İç Mimarlık ve Tasarım başarı bursunu aldı. 1991 yılında üniversiteyi fakülte 2. olarak bitirdi. 1995 yılında aynı üniversiteden “ Butik Tarzı Alışveriş Birimlerinde Tasarım Kriterlerinin Değerlendirilmesi ” konulu teziyle Sanatta Yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bu dönemde Tepe Grubunda İç Mimar olarak birçok projeye imza attı.

1984–1990 yılları arasında Uluslar arası Köln Dans Akademisi’nde Ursula Borrman, Racovitza, Bruce Taylor, Denise Jefferson, Ralf Paul Haze, Alvin Mc Duffie, ve Maria Magdelena gibi hocalardan klasik bale, modern – jazz dans ve flemenko teknik dersleri aldı.

1989 yılında Vestel’in düzenlediği Türkiye Dans yarışmasında ikinciliği elde etti. Yeni Asır Gazetesi’nin düzenlediği güzellik yarışmasında birinci oldu. Miss Turkey olarak katıldığı Malezya’daki 1990 Miss All Nations Beauty Contest’te “Miss Photogenic-1990” unvanını aldı. Modacı Zuhal Yorgancıoğlu’nun yurtiçi ve yurtdışı birçok defilesinde de manken, dansçı ve koreograf olarak görev aldı.

1998’de İstanbul Üniversitesi’nden öğretmenlik formasyonunu da tamamladı. Çizgi Bale Kursunu açtı. 2000 yılında başladığı İngiltere Royal Academy of Dance’in öğretmenlik sertifikası programını başarıyla tamamladı. 2003 Haziranında “Distiction” derecesiyle RAD uluslararası öğretmenlik sertifikasını aldı. Öğretmenlik mesleği ve sorumluluklarının bilincinde, öğrencilerine en iyiyi ve doğruyu verebilmek üzere kendini ve kurumunu geliştirmek arzusuyla çalışmalarını sürdürmektedir